آلیاژ 6061 آلومینیوم

افزودن یک یا چند عنصر یا ترکیبی از آنها به فلز پایه را آلیاژ  می نامند که برای رسیدن به یکسری خواص تولید می شود. تغییری که از این ترکیب بوجود می آید بستگی دارد به نوع عنصر پایه و عناصرآلیاژی اضافه شده که باعث ایجاد آلیاژ 6061 آلومینیوم میشود.

آلیاژهای فلزی همیشه استحکام بالاتری نسبت به فلزات خاص تشکیل دهنده آن دارد همانطور که آلیاژ 6061 آلومینیوم نسبت به سایر آلومینیوم خالص از سختی بیشتری برخوردار است. هرچقدر فلز خالص تر باشد پایداری شیمیایی آن زیادتر و استحکام کمتری دارد .  ولی کاربردهایی که نیاز دارند به تحمل تنش های بالا، این استحکام برایشان کافی نیست و با روش های مختلف استحکام آلیاژ ها را افزایش می دهند.

از فلز خاص برای موارد و کاربرد های خاص و ویژه استفاده می شود و اکثرا از فلزات بعنوان آلیاژ استفاده می شود به دلیل سختی آن.

آلومینیوم با داشتن خواص و آلیاژهای مختلف می تواند در کاربرد های متنوعی از آن استفاده شود.

طریقه نامگذاری انواع آلیاژ ها و همچنین آلیاژ 6061 آلومینیوم همچنین حالات سختی و عملیات حرارتی که اصولا توسط صنایع مختلف استفاده می شود بر پایه نظام دسته بندی آمریکایی انجام می شود.

این سیستم شامل هر دو گروه آلیاژهایی که نمیتوان عملیات عملیات حرارتی روی آن انجام داد و آلیاژهایی که می توان عملیات حرارتی را روی آن انجام داد می شود.

آلیاژ 6061 آلومینیوم با قابلیت هایی از جمله قابلیت رسوب سختی است و  عنصرهای اصلی آن منیزیم و سیلیسیم می باشد ; و از ویژگی‌های مهم آن می‌توان قابلیت جوشکاری و اکستروژن را نام برد. این آلیاژ اصولا در مدتی که عملیات ساخت انجام می شود تحت حرارت قرار می‌گیرد.

آلیاژهای سری6 از بین آلیاژهای آلومینیم قابلیت انجام عملیات حرارتی را دارند.

خواص ویژه ی آلومینیوم بستگی دارد به عناصر آلیاژی و یا سایر عناصر تشکیل دهنده آن.

سری آلیاژ 6 تشکیل شده است از الومینیوم، سیلیسیم و منیزیم  .معروفترین آلیاژ های سری  6 ، 6063 ،6201 ،6061 هستند و اکثرا به دلیل اینکه اکسترود پذیر است شناخته می شود.

از آلیاژ 6061 که کاربرد های فراوانی در تولید ماشین آلات، ماشین آلات برق، ماشین آلات حمل و نقل و حمل و نقل هوایی و …  استفاده می شود.

در صنعت خودرو سازی از آلیاژ6061 آلومینیوم  درکف باتری خودروهای جدید استفاده می شود.